ponedjeljak, 25. siječnja 2016.

MOĆ BILJAKA: OVO SU ČAJEVI KOJI ŽENAMA MOGU POMOĆI DA ZATRUDNE

Neplodnost je jedan od najvećih problema današnjice. Svakim danom se povećava broj parova koji imaju problema da zatrudne na prirodan način.
Najčešći uzrok neplodnosti, kako ženske tako i muške, jeste hormonski disbalans koji nastaje kao posljedica stresa. Tu su zatim i neredovna ili loša ishrana, kao i neuredan i neaktivan način života, ali i brojne infekcije. Neuspešni pokušaji parove vode u dalju frustraciju i stres, zbog kojih se problem samo nastavlja i produžava. Za rešavanje problema neplodnosti parovi se najpre treba da se obrate lekar. Pored toga, možete se obratiti i prirodi koja takođe nudi dobra rešenja protiv ovog problema – čajeve koji ženama mogu pomoći da zatrudne.
Virak, vrkuta ili gospin plašt
Virak, vrkuta ili gospin plašt (Alchemilla vulgaris) je zeljasta višegodišnja biljka iz porodice ruža. Pored izrazitih antiupalnih svojstava ova biljka ulazi i u sastav ženskih čajeva, naročito za sprečavanje krvarenja van menstruacije, kao i za poboljšanje plodnosti. Jednu kašičicu suve biljke treba preliti šoljom vrele vode i ostavite da odstoji deset minuta, pa procediti. Preporučuju se dve šoljice čaja dnevno.
Pored ovog čaja jedna kašičica virka se može pomešati sa po jednom kašičicom zelenog čaja i koprive, a zatim se prele sa 2 dl ključale vode i ostavi da odstoji 15 minuta.
Dnevno se piju dve šolje ovog čaja, ali samo pod uslovom da niste na hormonskoj terapiji. Virak se još meša i sa kunicom i to po 2 kašičice obe biljke, koje treba preliti sa 8 dl vruće vode, a zatim ostaviti da odstoji 10 minuta, pa procediti. Ovaj čaj se pije 2 puta dnevno.
Macina trava ili očajnica
U narodnoj medicini nema biljke koja izaziva toliko nedoumice kao što je macina trava. Naime, ime macina trava nosi nekoliko lekovitih biljaka, od kojih se samo jedna koristi u borbi protiv neplodnosti. Reč je o biljci koja se još naziva i očajnica, marulja, tertljan ili latinski Marrubium vulgare. Jednu malu kašiku ove biljke treba preliti sa 2 dl vrele vode. Ostaviti da odstoji 5 minuta i zatim procediti. Ovaj čaj može da se pije više puta u toku dana. Za uspešno začeće treba ga piti duže vreme (najmanje tri meseca), sa prekidima u toku menstruacije.
Po začeću obavezno prestati sa upotrebom jer zbog svojih svojstava čaj od macine trave može izazvati pobačaj. Čaj ima gorak ukus, pa može da se zasladi sa medom, ali bolje dejstvo ima bez zaslađivača.
Zdravac
Zdravac ili crveni zdravac (Geranium robertiana) je jednogodišnja ili dvogodišnja biljka visoka oko 50 cm sa ružičastim cvetovima sa pet latica. Kao i virak, zdravac se koristi u čajnim mješavinama za poboljšanje plodnosti žena. Obično se meša sa macinom travom i to po pola kašičice. Ova mešavina se prelije sa 2 dl vrele vode, pa ostavite da odstoji 10 minuta. Zatim se procedi i pije jednom dnevno.
Čestoslavica
Čestoslavica takođe pomaže u borbi protiv neplodnosti, ukoliko se čaj od ove biljke koristi uporedo sa drugim čajevima. Jednu kašičicu čestoslavice preliti sa 2 dl vode, poklopiti, pustiti da odstoji 5 minuta i procediti. Pije se toplo, i to po šolja tri puta dnevno.
List maline
Malina (Rubus idaeus) je verovatno najbolja biljka za održavanje zdrave trudnoće, jer poboljšava rad reproduktivnih organa i hrani i njeguje telo. Pored toga što je list maline bogat kalcijumom, magnezijumom, kalijumom, željezom, fosforom, kao i vitaminima B, C i E, on takođe sadrži alkaloid fragarin, koji osim što pomaže održavanju trudnoće, jača matericu, stimuliše laktaciju, takođe povećava i plodnost kod žena i muškaraca.
Čaj od lišća maline je zato izuzetno sredstvo u borbi protiv neplodnosti a priprema se tako što 1-2 supene kašike lišća maline preliju vrelom vodom, ostave 20 minuta, a zatim procede. Lišće maline se može mešati i sa drugim lekovitim biljem, kao npr. koprivom, crvenom detelinom i nanom. Treba imati na umu da čaj od lišća maline ne trebate piti ukoliko ste u prethodnoj trudnoći imali pobačaj ili ako su trudovi trajali manje od 3 sata.
Biljke koje trebate izbegavati u trudnoći
Mnoge od pomenutih biljaka su izuzetne za lečenje neplodnosti, međutim kada do trudnoće dođe, mogu imati potpuno suprotan efekat. Zato je veoma važno da na prvi znak trudnoće prestanete upotrebljavati biljke pre nego što se konsultujete sa vašim lekarom. Ukoliko želite nastaviti koristiti određene biljke izuzetno je važno da to ne radite na svoju ruku, bez preporuke lekara.
Ovo su neke od biljaka koje treba da izbegavate u trudnoći:
* povratić, kravojac ili anđelika (Angelica sylvestris)
* konjogriz ili cikorija (Cichorium intybus)
* povratić (Tanacetum parthenium)
* miloduh (Hyssopus officinalis)
* macina trava ili očajnica (Marrubium vulgare)
* pelin (Artemisia absinthium)
* lišće peršuna (Petroselinum crispum)
* kunica (Achillea millefolium)
* ruta (Ruta graveolens)
* dragušac ili potočarka (Nasturtium officinale)
* srdačac (Leonurus cardiaca)
* nana (Mentha piperita)
* bosiljak (Ocimum basilicum)
* origano (Origanum vulgare)
* mačja metvica (Nepeta cataria)
* ruzmarin (Rosmarinus officinalis)
* majčina dušica (Thymus serpyllum)
* krkavina (Rhamnus frangula)
* pasdrijen (Rhamnus cathartica)
* medveđe grožđe (Arctostaphylos uva-ursi)
* kleka (Juniperus communis)
Pored čajeva koje smo pomenuli dobro sredstvo za jačanje jajnih ćelija su i suve smokve natopljene u maslinovom ulju. Takođe, jedan od najčešćih uzroka neplodnosti kod žena, ali i muškaraca su različite infekcije urinarnog trakta, gde prednjače infekcije izazvane ešerihijom.
Beli luk kuvan u belom vinu pokazao se kao veoma dobro sredstvo protiv ove bakterije i infekcija izazvanih njenim delovanjem.
(narodnidoktor)