petak, 25. ožujka 2016.

NAŠI LEKARI OBJAŠNJAVAJU: KAKO UPOTREBA RAČUNARA ZAISTA DELUJE NA NAŠE ZDRAVLJE?

Upotreba računara je u modernom društvu neminovnost. Ali ta neminovnost ne prolazi bez posledica. Kad se više sati provede uz kompjuterski ekran, naše telo se pobuni, a svaki deo organizma negativno odreaguje.
- Korišćenje kompjutera je dovelo do pojave jedne od od najčešćih modernih bolesti RSI, koji obuhvata ceo spektar bolesti i oštećenja, od napetosti vratnih i leđnih mišića, bolova u zglobovima  do sindroma karpalnog kanala, odnosno suženja prostora za tetive koje povezuju podlakticu i šaku- kaže mr sci dr Aleksandar Bezar, pomoćnik direktora Doma zdravlja “Vračar”.
RPI bolesti prate današnjicu  jer dok koristimo računar, iznova i iznova ponavljamo iste pokrete šakom, a naše telo zauzme položaj koji je daleko od prirodnog.
Kako se oči i mozak bore sa čitanje na kompjuteru
Na elektronski tekst mozak i oči drugačije reaguje nego na štampane reči.
- Znakovi na računaru su najjasniji u sredini, dok se prema krajevima ekrana  njihova jasnoća smanjuje, zbog čega nesvesno slabi mogućnost jasnog gledanja na blizinu. Posle određenog vremena tekst se ponovo jasno vidi, ali se zbog toga očni mišići naprežu, dolazi do umora i peckanja očiju - dodaje lekar.
Na upotrebu računara najosetljivija deca
Kompjuter na decu mlađu od 14 godina, koja se intezivno razvijaju, naročito štetno deluje, pa se dešava sledeće.
- Može da dođe do slabljenja vida, naprezanja samo pojedinih vratnih i leđnih mišića, što izaziva glavobolju, bol u vratu, a može da uzrokuje i deformitet kičmenog stuba - objašnjava dr Bezar.
Pauze kao rešenje
- Vremensko ograničenje za rad na računaru ne postoji u univerzalnom smislu za odrasle jer je upotreba računara veoma šarenolika. Ipak, kod višečasovne upotrebe računara neophodne su pauze na svakih sat vremena - napominje naš sagovornik.
Kad je reč o deci, dr Bezar ističe da mališani za kompjuterskim ekranom ne bi trebalo da provedu duže od dva sata dnevno.
Fizijatar: Zbog miša bole zglobovi
- Dok koristimo kompjuterski miš, zglob ruke je stalno u istom položaju, dolazi do upale tetiva, njihovog preopterećenja i slabljenja cirkulacije - kaže dr Filip Gojković, fizijatar u Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika “Železnice Srbije”.
Bolovi u zglobovima, opadanje radne sposobnosti, pa samim tim i kvaliteta života ne bi trebalo da nas iznenade.
Oftamolog: Kako oči reaguju na računar
- Ako računar koristimo dva do tri sata, oči reaguju tako što dolazi do peckanja, suvoće, pojave duplih slika na ekranu, magljenja teksta, umora,  a ponekad i do bolova u očima - kaže dr Nenad Petrović, načelnik Odseka za lasersku hirurgiju oka Klinike za očne bolesti VMA.ga bolovi u zglobovima,
Fizijatar: Kompjuter i teniski lakat idu zajedno
 - Tetive podlaktice se naprežu i to zbog ponavljanja istih pokreta ruku. Javlja se bol sa spoljne strane podlaktice, a ta pojava se zove teniski lakat. Nazavan po teniserima koji tokom meča takođe izvode veliki broj istih pokreta reketom - dodaje dr Gojković.
Napominje da dolazi i do upala, a vremenom i do okoštavanja ovog dela tela.
Fizijatar: Reaguju i vrat  i ramena
- Vratni deo kičme je takođe tokom upotrebe računara ugrožen. Zauzima neprivalan položaj, stalno je nategnut. Zapravo, celo taj deo od vrata do prstiju je u napetom stanju, pa se suočavamo sa bolovima, glavoboljama, vrtoglavicama- ističe fizijatar.
Doktor napominje da se javljaju i problemi u lumbalnom delu kičme koji tokom sedenja treba da bude uz naslon stolice.
Kako izgleda pametna upotreba računara
U svetu tehnologije do informacija se može doći i na pametan način. Dr Aleksandar Bezar preporučuje sledeće:
- koristite ergonomsku stolicu  i ergonomsku tastaturu, koji mogu da se podešavaju i da telu pruže optimalan položaj
-  neka svetlo u prostorijii bude upola slabije od uobičajenog u kancelarijama, dnevno svetlo ublažite zavesama
- češće trećite
- svakih 30 minuta skinite pogled sa ekrana i pet do 10 sekundi se fokusirajate na predmet u daljini
- svakih sat vremena pravite pauzu od 10 minuta ako računar koristite svaki dan, ako to činite povremeno, pravite pauze na sat i po vremena
- radite vežbe istezanja, nekoliko čučnjeva i pomerajte šake-obavezno
- vežbanjem od pola sata do 45 minuta ukolnite sve posledice, sačuvajte zdrav srčani i vaskularni sistem.
(blic)