Ova uporna gljivična infekcija nije ograničena samo na sportaše. Može je dobiti svatko tko bosonog hoda po vlažnim podovima u svlačionicama, kupaonicama ili na bazenu. Ako se inficirate, morat ćete biti vrlo uporni dok se ne izliječite. Što više njegujete stopala i bolje brišete nožne prste, to bolje. Upotrijebite navedene pripravke da ublažite svrbež i za borbu protiv gljivica koje ga uzrokuju. Pridržavajte se savjeta za prevenciju kako ne biste ponovno oboljeli.Atletsko stopalo uzrokuje gljivica tinea pedis. Ta gljivica napada nokte, kožu i kosu. Uzrokuje crvenilo, ljuštenje i pucanje kože te osjećaj pečenja i svrbeža.
Kada se gljivica naseli u područje između nožnih prstiju, klasični simptomi su svrbež i ljuštenje kože. Katkad se gljivica zadrži između prstiju, ali se može proširiti i na taban, postranične dijelove stopala te nokte. Teški slučajevi atletskog stopala praćeni su vlažnim mjehurima. Topli vlažni podovi izvrsno su hranilište za gljivice. Gljivice vole topla i vlažna mjesta. Zato su stopala cesto zatvorena u cipele i čarape, idealno mjesto za njihov rast.
Borite se protiv infekcije brzo i intenzivno.
Kad odete u ljekarnu s namjerom da kupite lijek, potražite kreme i masti koje sadrže mikonazol ili klotrimazol, npr. Canesten ili Daktarin. Zahvaćeno područje namažite dva do tri puta na dan. Nemojte pogriješiti i prestati mazati kožu čim se simptomi povuku. Za trajno iskorjenjivanje gljivica, primjenjujte kremu najmanje dva tjedna od pojave simptoma.
Neki se lijekovi nalaze u kuhinjskom ormariću. Obična soda bikarbona može ublažiti svrbež i peckanje između nožnih prstiju i na stopalima. Napravite pastu tako da 1 žličicu sode bikarbone pomiješate s vodom. Utrljajte pastu u kožu. Zatim isperite i dobro osušite stopala. Naprašite kukuruznim brašnom. Za smirujuću kupelj za stopala u 500 ml tople vode otopite 2 žličice soli. Namačite stopala 5 do 10 minuta. Noge namačite cesto do potpunog oporavka.
Čaj sadrži taninsku kiselinu, prirodni adstringens koji izvrsno isušuje znojna stopala. U litri kipuće vode namočite 5 vrećica čaja. Ostavite ih 5 minuta. Čaj ostavite da se ohladi. Namačite stopala u kupelji od čaja 30 minuta. Ovdje su navedeni drugi pripravci za lokalnu primjenu — neki su manje, a neki više neobični. Navele su ih osobe koje su imale atletsko stopalo i čvrsto vjeruju u te pripravke: kirurški alkohol, jabučni ocat, prašak češnjaka, lak za kosu i sirovi med. Bilo koji od njih upotrijebite tri ili četiri puta na dan. Sljedeći savjet za ubrzanje ozdravljenja jest da što češće hodate bosonogi (ali ne po vlažnim podovima zbog opasnosti da prenesete infekciju). Perite čarape u jako toploj vodi da ubijete gljivice i spriječite ponovno razbuktavanje bolesti.
Borite se protiv gljivica zdravom ishranom.
Običan jogurt, koji sadržava žive bakterije acidophilus,jest izvrstan lijek za atletsko stopalo. Ti prijateljski mikroorganizmi obuzdavaju gljivice. Inficirana područja jednostavno premažite jogurtom, ostavite da se jogurt osuši i isperite. (Nemojte primjenjivati jogurte s okusima!) Dodajte nekoliko kapi ulja ili praška gorušice u kupku za stopala. Gorušica pomaže uništiti gljivice. Namačite stopala u kupki oko pola sata.
Potražite biljno olakšanje.
Ulje australskog čajevca je snažan antiseptik. On otežava djelovanje napasnih gljivica na koži. Za smirujući, iscjeljujući tretman pomiješajte ulje čajevca s jednakom količinom maslinovog ulja. Oboljela područja kože mazite dva puta na dan. Maslinovo ulje omekšava kožu stopala, cime pomaže apsorpciju ulja čajevca. Umjesto toga možete pomiješati ulje čajevca s alojevim gelom, koji također omekšava kožu. Pomiješajte tri dijela ulja čajevca s jednim dijelom alojeva gela. Dobivenom mašću dva puta na dan namažite inficirana područja. To liječenje provodite šest do osam tjedana.
Lavanda, biljka iznimno ugodna mirisa, također ima protugljivična svojstva. Napravite ulje za masažu tako da tri kapi lavandina ulja dodate u jednu veliku žlicu osnovnog ulja (dobro je bilo koje biljno ulje). Utrljavajte na inficirano područje svaki dan.
Neven se stoljećima cijenilo kao lokalni pripravak za liječenje rana i kožnih bolesti. Smatra se da taj biljni pripravak ima protugljivična i protuupalna svojstva. Namažite kremom od nevena, koja se može kupiti u ljekarnama i prodavaonicama zdrave hrane, inficirana područja kože, osobito područja između prstiju.
Moć prevencije.
Nakon tuširanja ili kupanja temeljito osušite stopala. Možete upotrijebiti i sušilo za kosu, naročito za područja između prstiju. Nosite čiste, pamučne čarape. Prirodna vlakna najbolje upijaju vlagu. Ako vam se noge jako znoje, mijenjajte čarape dva ili tri puta na dan. Perite čarape u jako toploj vodi da se unište sve spore gljivica. Dovoljna je temperatura od 60°C.
Da bi vam stopala mogla disati, nosite cipele od platna ili kože. Izbjegavajte gumene i plastične cipele, koje zadržavaju vlagu i uzrokuju znojenje stopala. Nemojte nositi iste cipele dva dana uzastopce. Potreban je barem jedan dan da se cipele osuše. Ako vam se stopala jako znoje, dva puta na dan mijenjajte cipele. Naprašite unutrašnjost cipela praškom ili sprejem protiv gljivica. Da biste uništili spore gljivica, krpu nasprejajte dezinficirajućim sprejem i njome obrišite unutrašnjost cipela nakon nošenja. Nosite natikače na mjestima gdje ljudi hodaju bosi, kao što su dvorane za tjelovježbu, svlačionice, prostori oko bazena za plivanje. Ako su vam nokti na nožnim prstima zadebljani, žuti i drobljivi, vjerojatno imate gljivičnu infekciju noktiju, koja može uzrokovati atletsko stopalo. Riješite se gljivica s noktiju — lijekovima koje možete kupiti bez recepta ili otiđite k liječniku opće medicine. Tako će te smanjiti mogućnost obolijevanja od atletskog stopala.
Trebam li liječnika?
Dajte šansu kućnom liječenju najmanje tri tjedna. No ako imate teške simptome, otiđite k liječniku. Ako se ne liječi, gljivična infekcija može uzrokovati pucanje kože, čime se otvara put bakterijama. Također trebate otići k liječniku ako primijetite znakove ozbiljnije infekcije. To su izraženo crvenilo, osjetljivost kože na dodir ili vlaženje kože. Ostali upozoravajući znakovi su otok stopala ili noge praćen vrućicom ili crveni tragovi koji se šire od inficiranog područja.
Ne dopustite širenje gljivica.
Gljivica koja uzrokuje atletsko stopalo također može uzrokovati neugodan svrbež u preponama. Zato, kad imate atletsko stopalo, budite oprezni da ne inficirate područje prepona. Nakon diranja stopala temeljito operite ruke. Nemojte oblačiti donje rublje preko bosih nogu. Najprije obujte čarape. Ako nosite tajice, također najprije navucite čarape pa onda tajice.